Végrehajtás és kilakoltatási moratórium 2025

A bírósági végrehajtás folyamata és szabályai

A bírósági végrehajtás folyamata akkor kezdődik, amikor a hitelező jogerős határozattal vagy más végrehajtható okirattal a kezében érvényesíteni kívánja követelését. Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a végrehajtható okirat megszerzésével már megoldódott a probléma, pedig a sikeres behajtáshoz az egész eljárást figyelemmel kell kísérni a befejezésig.

A végrehajtás elrendelésének feltételei

A végrehajtás elrendeléséhez három alapvető feltételnek kell teljesülnie: kötelezést tartalmazó jogerős határozat, lejárt teljesítési határidő, illetve a végrehajtást kérő kezdeményezése. Az eljárást leggyakrabban bíróság vagy közjegyző rendeli el, jellemzően jogerős bírósági ítélet vagy fizetési meghagyás alapján.

Mit tehet a végrehajtó?

A végrehajtási eljárás megindulását követően a végrehajtó számos eszközzel élhet a követelés behajtása érdekében:

  • Bankszámlára vonatkozó inkasszót bocsáthat ki
  • Munkabér vagy nyugdíj letiltását kezdeményezheti
  • Ingófoglalást végezhet (gépjármű, értéktárgyak)
  • Ingatlanfoglalást és árverést kezdeményezhet

A végrehajtó intézkedései során a fokozatosság elvét kell követnie. Ez azt jelenti, hogy először a kisebb terhet jelentő behajtási módokat kell alkalmazni, és csak ezek sikertelensége esetén lehet súlyosabb következményekkel járó intézkedéseket foganatosítani. A végrehajtás során különböző mentességek is érvényesülnek – például a munkabér 33%-a (kivételes esetben 50%-a) vonható végrehajtás alá, és a 60.000 Ft alatti jövedelemrész minden esetben mentes.

Az adós jogai a végrehajtási eljárásban

A végrehajtás alatt álló adóst is megilleti több fontos jog. Kérheti a részletfizetés engedélyezését, ami bizonyos esetekben a végrehajtó mérlegelésén, más esetekben a végrehajtást kérő hozzájárulásán múlik. Az adós a végrehajtó törvénysértő intézkedése vagy mulasztása ellen végrehajtási kifogást terjeszthet elő 15 napon belül, amelynek elbírálása a bíróság hatáskörébe tartozik.

Fontos határidők és jogorvoslatok

A végrehajtási eljárás során több kritikus határidőt kell szem előtt tartani. Ingatlan árverése esetén az adós a becsérték közlésétől számított 15 napon belül kérheti, hogy sikeres árverés esetén 6 hónap haladékot kapjon a kiköltözésre. A végrehajtási kifogást az érintett végrehajtói cselekménytől számított 15 napon belül kell előterjeszteni.

A végrehajtás különösen bonyolult jogi terület, ahol az adós érdekeinek védelmében kulcsfontosságú a határidők betartása és a szakszerű jogi képviselet igénybevétele.

Kilakoltatási moratórium 2025 várható szabályai

A moratórium jogi háttere

A téli időszakban sokak számára jelent védelmet a kilakoltatási moratórium 2025 időszakában is, amely várhatóan a korábbi évekhez hasonlóan november 15-től április 30-ig tart majd. Ez az intézkedés elsősorban azokat a magánszemélyeket védi, akik olyan lakóingatlanban élnek, amelyből végrehajtási eljárás keretében kellene kiköltözniük. A szabályozás célja, hogy a téli hónapokban senki ne kerüljön hajléktalan helyzetbe, különösen olyan gazdasági körülmények között, amikor sokan küzdenek anyagi nehézségekkel.

Kivételek és korlátozások

Fontos kiemelni, hogy a kilakoltatási moratórium 2025 során sem lesz mindenkire alkalmazható a védelem. Az önkényes lakásfoglalók továbbra sem élvezhetik a moratórium nyújtotta előnyöket. Önkényes lakásfoglalónak minősül az, aki üresen álló ingatlanba jogcím nélkül beköltözik, illetve az a személy is, aki határozott idejű bérleti szerződés lejárta után nem hagyja el az ingatlant. Ugyanakkor a határozott idejű bérleti szerződés esetén a moratórium védelme főszabályként általában érvényesül, kivéve ha a bérleti szerződés lejáratától számított 60 napon belül kezdeményezik a kiürítési eljárást.

A határozatlan idejű bérleti szerződéssel rendelkező bérlők esetében a kilakoltatási moratórium általában védelmet nyújt, még akkor is, ha közjegyző előtt kiköltözési nyilatkozatot tettek. Ez sok ingatlantulajdonos számára meglepő lehet, hiszen a közjegyzői nyilatkozatot sokan erősebb jogi garanciának gondolják, mint amilyen az valójában.

Gyakorlati tanácsok tulajdonosok számára

A kilakoltatási moratórium 2025 időszakára való felkészülés már most fontos lehet a bérbeadók számára. Akik határozott idejű bérleti szerződést kötöttek, és a bérlő a szerződés lejárata után sem hajlandó elhagyni az ingatlant, érdemes időben jogi segítséget kérniük. A moratórium alóli kivételek alkalmazásához pontos időzítés és megfelelő jogi eljárás szükséges.

Határozatlan idejű bérleti szerződések esetén még a felmondás előtt célszerű jogi tanácsadást igénybe venni, hogy a későbbi problémákat elkerüljék. Az esetleges kilakoltatási eljárást úgy érdemes időzíteni, hogy az ne essen a moratórium időszakára, így elkerülhető a procedúra jelentős elhúzódása.

A jelenlegi szabályozások alapján valószínűsíthető, hogy a kilakoltatási moratórium rendszere 2025-ben is hasonlóan fog működni, folytatva azt a gyakorlatot, amely a gazdaságilag kiszolgáltatott helyzetben lévő személyek lakhatási biztonságát igyekszik védeni a téli időszakban.